Zabbix Eğitimi

Zabbix; ağ, sunucu, sanal makine, web uygulamaları, firewall gibi farklı ortamlarda izleme, monitoring sağlayan tamamen açık kaynak kodlu ve GPL (General Public License) lisanslı bir izleme uygulamasıdır. Zabbix; Linux ve Windows gibi ortamlarda çalışabilir. Örnek olarak disk kullanımı, ağ kullanımı, web uygulamalarının cevap süreleri gibi verilerin analiz ve izlenmesini sağlar.

Zabbix’in önemli özelliklerinden bir tanesi de birçok ürünle entegrasyon olanağıdır. Zabbix’in kendi web sitesinde yer alan entegrasyon listesinde 300’den fazla ürün yer almaktadır, Zabbix; sunucular, veritabanları, sanal ortamlar, web uygulamaları, API’ler, CRM ürünleri, IoT cihazları gibi alanlarda kullanım imkanları sunmaktadır

Web tabanlı grafik kullanıcı arayüzüne sahip olan Zabbix, kullanıcıların widgetlar, grafikler, haritalar, slaytlar ve raporlar olmak üzere özelleştirilebilir panolar yardımıyla izlenen ortamlardaki verilerin görüntülenmesini sağlar.

Zabbix üzerine tanımlı ortamlarda belirlenen şartlar için anormallik tespiti yapabileceği gibi aynı zamanda daha önceden planlı senaryoları da çalıştırarak bu senaryolar karşısında sorunlar alınıp alınmadığı kontrolünü de gerçekleştirebilir. Örneğin CPU izlemesi yapılan bir ortamda CPU kullanım değerinin belirlenen maksimum değer üzerine çıkması durumunda Zabbix’in uyarı üretmesi sağlanabilir veya herhangi bir web uygulaması için senaryolar oluşturarak bu senaryolar karşısında sorunlar alıp alınmadığı kontrolü gerçekleştirilebilir.

https://www.udemy.com/course/zabbix-egitimi/?referralCode=112F2DF32A410D50C806