Site icon Netopsiyon Online

Windows IIS ‘te HTTPS Adres Yönlendirmesi

Bugün Windows IIS kullanan ve htaccess ile HTTPS Adres Yönlendirmesi yazıma gelen  arkadaş aynen şunu dedi.

Hep Linux ve PHP üzerine paylaşımlar yapıyorsunuz , şu sayfada yazdığınız benim aradığım çözüm ama ben Windows IIS kullanıyorum ve bu dediğiniz bende çalışmıyor. Çünkü .htaccess dosyası oluşturunca bir işe yaramıyor, Windows IIS üzerinde bunu yapabilir miyiz?

Buna cevabım aşağıdaki gibi oldu.

Üzgünüm ama ben Windows konusunda çok tecrübeli değilim, ben evde bile Linux işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıyorum bu nedenle paylaşımlarım çoğunlukla Linux, cPanel, PHP üzerine. Ama cevap verebileceğim birşeyse mutlaka cevaplarım. Zamanında biri sormuştur yada karşılaşmışımdır ve çözdüysem (inatçı olduğumdan kesin çözmüşümdür) karakaplı defterime yazmışımdır. Sorunuza gelirsek; Windows IIS üzerinde HTTPS’e yönlendirme işlemini tabii ki de yapabilirsiniz. Ancak onda yöntem ve dosya farklı.

Aslına bakarsanız Windows ISS üzerinde de HTTP ile başlayan sitenizi HTTPS ‘ye yönlendirebilirsiniz. Tek fark .htaccess dosyası ile değil işlemi web.config dosyası ile yapıyorsunuz. Anadizindeki web.config dosyasına aşağıdaki kodları kendi mevcut yapısına göre ekliyorsunuz yada böyle bir dosya yoksa anadizinde web.config adında dosya oluşturup aşağıda yazılanları ekliyorsunuz. Hepsi bu…

<configuration>
<system.webServer>
<rewrite>
  <rules>
     <rule name="httpsyonlendir" stopProcessing="true"> 
       <match url="(.*)" /> 
     <conditions> 
      <add input="{HTTPS}" pattern="off" ignoreCase="true" />
     </conditions> 
     <action type="Redirect" redirectType="Permanent" url="https://{HTTP_HOST}/{R:1}" />
      </rule>  
  </rules>
</rewrite>
</system.webServer>
</configuration>

Görüşmek üzere….

Exit mobile version